آموزش ابزارآلات

با آچار ترکمتر بیشتر آشنا بشیم

با آچار ترکمتر بیشتر آشنا بشیم

آچار ترکمتر، یکی از انواع ابزار می باشد و برای سفت کردن مهره ‌ها به شما کمک می کند و در واقع، این وسیله اندازه میزان گشتاور وارد شده در هنگام باز کردن و بستن پیچ و مهره را کنترل می کند و دارای نام های مختلف دیگری مانند: گشتاورسنج یا ترک رنچ می باشد.

از این وسیله ی کاربردی، برای اندازه گیری گشتاورِ سیستم هایی که حالت گردنده و چرخشی دارند و برای مواردی که اندازه‌ گیری نیروی وارد بر محور جسم گردنده نیاز می باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

بر روی این دستگاه، یک شاخص نصب شده و گشتاور مورد نیاز را می توان به وسیله ی آن تنظیم کرد و واحد اندازه گیری آن هم به کشور تولید کننده و نوع برند آن بستگی دارد.

واحد گشتاور بر طبق استاندارد جهانی، نیوتن در متر است ولی در برخی از تولید‌کنندگان انگلیسی و آمریکایی واحد شاخص ترکمتر، بر اساس اینچ در پوند و یا فوت در پوند می باشد.

تاریخچه ترکمتر

این وسیله برای اولین بار به وسیله ی کارکنان شهرداری در شهر نیویورک برای کنترل آب اختراع شد و به وسیله ی آن باز و بسته کردن پیچ و مهره‌های اتصالات آب شهری را کنترل می کردند و این کار باعث ایجاد ایمنی در کار می‌شد.

در سال 1920، شخصی به نام والتر چری سلر از این وسیله برای خط تولید خودرو در شرکت کرایسلر، استفاده و آچار آن را هم اختراع کرد و توانست در سال ۱۹۳۸ گشتاروسنج را به تولید انبوه برساند.

این ابزار امروزه، در تمام کارگاه‌های صنعتی، خط تولید کارخانه‌ها، صنایع سنگین و .‌‌.. مورد استفاده قرار می گیرد.

تاریخچه ی ترکمتر

تاریخچه ی ترکمتر و استفاده از آن

انواع ترکمتر

در ادامه ترکمتر را بررسی می کنیم و به معرفی انواع آن می پردازیم، زیرا این وسیله بر اساس ساخت و طراحی دارای انواع مختلفی می باشد و با توجه به اندازه و میزان مصرف به موارد زیر تقسیم می شوند:

  • تقه ای
  • کمر شکن
  • ساعتی یا عقربه ای
  • دیجیتال
  • برقی یا شارژی
  • کرنومتری
  • جغجغه ای
  • بادی
  • هیدرولیک
  • شاهینی
انواع ترکمتر

انواع ترکمتر و کابرد آن

ترکمتر تقه‌ای

این ترکمتر، در کارگاه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد و زمانی که گشتاور به میزان مورد نظر برسد، تقه یا ضربه‌ای را احساس می‌کنید و این تقه به معنی رسیدن گشتاور به میزان مورد نظر می باشد.

ترکمتر کمرشکن

ترکمتر کمر شکن، یک ابزار خاص و زیر مجموعه ای از نوع تقه ای می باشد و دارای لولایی در وسط است که با رسیدن گشتاور به میزان مورد نظر، از لولایی که در وسط آن وجود دارد تا می‌شود و یا اصطلاحا می‌شکند.

ترکمتر ساعتی یا عقربه ای

این مدل، مخصوص کارخانه ها است و بیشتر برای خط تولید کاربرد دارد. عقربه‌ ای که روی این گشتاورسنج نصب شده است و امکان مشاهده ی گشتاور وارده را دارد.

ترکمتر دیجیتال

ترکمتر دیجیتال، جزء زیر مجموعه ی نوع تقه ای می باشد و قدرت بالایی دارد. دارای نمایشگری می باشد و قابلیت مشاهده ی گشتاور وارد شده را دارد.

ترکمتر برقی یا شارژی

ترکمتر برقی و یا شارژی مانند بقیه ی ترکمتر ها گشتاور را برای بستن پیچ و مهره تنظیم می کند و تنها تفاوت آن هم استفاده از آن بر روی دریل و پیچ گوشتی شارژی می باشد و پشت سه نظام حلقه ای قرار دارد که بر روی آن اعدادی نوشته شده است و به وسیله این حلقه می توان گشتاور دستگاه را بر اساس نیازمان تنظیم کنیم.

ترکمتر کرنومتری

این مدل یکی از ساده ترین ها می باشد و کار کردن با آن هم بسیار ساده و راحت است و به وسیله ی آن می توانید میزان گشتاور را تنظیم کنید. برای این کار باید انتهای دسته را فشار دهید و بچرخانید.

ترکمتر جغجغه ای

ظاهر گشتاورسنج این ترکمتر، شبیه جغجغه های دوران بچگی می باشد و تفاوت آن هم در تولید شدن به صورت صنعتی می باشد.

ترکمتر بادی

زمانی که گشتاور مورد نیاز، از حد توان نوع دستی بیشتر باشد، مانند: صنایع فولاد، کشتی سازی و پتروشیمی از ترکمتر بادی استفاده می شود.

در واقع ترکمترهای دستی تا ۳ هزار نیوتن و ترکمترهای بادی تا ۸۰ هزار نیوتن را تحمل می کنند و منبع تغذیه آنها پمب باد و کمپرسور باد است.

ترکمتر هیدرولیک

از این نوع نیز همانند نوع بادی برای صنایع سنگین استفاده می شود حتی می توان اظهار داشت که توان و قدرت بیشتری برای تنظیم گشتاور ها دارند و در مکان هایی که از هوا یا باد فشرده نمی توان استفاده کرد از ترکمتر هیدرولیک استفاده می شود.

ترکمتر شاهینی

این مدل به این صورت طراحی شده است که، شما می توانید در هنگام سفت کردن پیچ از میزان نیروی اعمال شده به پیج اطلاع پیدا کنید.

دارای فنر نمی باشند و به همین دلیل، به کالیبراسیون کمتری احتیاج دارند و به این نکته توجه داشته باشید که نکات استفاده ی صحیح از دستگاه را رعایت کنید.

میزان دقت ترکمترها

میزان دقت ترکمترهای دستی حداکثر تا رنج ۳۰۰۰ نیوتن متر می باشد و این ترکمترها در زمان وارد شدن گشتاور دقتی حدود ۳ درصد دارند و ترکمترهای ساعتی و دیجیتالی در زمان وارد شدن گشتاور دقتی برابر با یک درصد دارند.

میزان دقت ترکمترها

میزان دقت ترکمترها و انواع آن

کنترل گشتاور یا ترکمتردار

قابلیت ترکمتر در دریل، نظام نام دارد و بیشتر برای بستن پیچ‌ها به وسیله دریل است. در واقع گشتاور، اندازه نیرویی که پیچ گوشتی و یا همان دریل به پیچ وارد می‌کند و آن را می‌چرخاند، می باشد.

در بیشتر مواقع و مخصوصا انجام پروژه های چوبی گشتاور اهیت بالایی دارد و باید دقت داشته باشید که نیروی بیش از حد به پیچ وارد نشود. زیرا باعث گشاد شدن و یا هرز شدن جای پیچ می شود.

کاربرد ترکمتر در دریل

اغلب دریل ها و پیچ گوشتی‌ها، دارای حلقه ی تنظیم برای گشتاور می باشند و این حلقه و یا همان ترکمتر در دریل کنترل اندازه گشتاور را با استفاده از حلقه ی ترکمتربه کاربران می دهد و در موقع بستن و سفت کردن پیچ قابل استفاده است.

ما در این مقاله ترکمتر و انواع آن را و حلقه ی تنظیم گشتاور در دریل و پیچ گوشتی های برقی و شارژی به صورت کامل بیان کردیم و با استفاده از قابلیت ویژه آن، گشتاور مورد نظر خود را بر روی یک اتصال دهنده پیچ و مهره ای می توانید اعمال کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید اینترنتی ابزار میتوانید با شماره 09058474852 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *