آموزش ابزارآلات

بهترین کمپرسور باد چه ویژگی هایی دارد؟

بهترین کمپرسور باد چه ویژگی هایی دارد

کمپرسور های باد، یکی از انواع وسایل بادی می باشند و در کارهای مختلفی مانند: باد کردن لاستیک، کار با دستگاه کاشت ناخن، فعالیت های صنعتی بزرگ، صنایع رنگ آمیزی قطعات خودرو و تجهیزات بزرگ صنعتی، مورد استفاده قرار می گیرند.

در بین این دستگاه های کمپرسور، کمپرسور های باد تک مرحله ای پیستونی از نوع متداول ترین آن ها می باشند و برای انجام کارهای خانگی و نیمه صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

نحوه ی کار این کمپرسورها هم به این صورت می باشد که یک موتور الکتریکی یا بنزینی پیستون را به حرکت در می آورد و در آخر هوا فشرده و ذخیره می شود و در مخزن تبدیل به باد می گردد.

هرگاه که هوای وارد شده به پیستون بیشتر شود، فشار هوا در داخل مخزن هم افزایش پیدا می کند و با رسیدن فشر به سطح مورد نظر، فعالیت کمپرسور هوا متوقف می شود و بعد از استفاده کردن از این هوا، دوباره کمپرسور ری استارت می شود و فعالیت جدید خود را آغاز می کند.

ویژگی های یک کمپرسور باد ایده آل

ویژگی های یک کمپرسور باد ایده آل در کارگاه

ویژگی های یک کمپرسور باد ایده آل

امروزه در صنعت، دستگاه های بسیار زیادی از برندهای متفاوت وجود دارد و با بررسی ویژگی های مطلوب هر کدام، می توانید بهترین کمپرسور را انتخاب و خریداری کنید. در ذیل به بررسی تعدادی از این ویژگی ها می پردازیم:

توان کمپرسور باد:

قبل از هر نوع انتخابی ابتدا باید انتظار و کارایی مورد نیازی که از کمپرسور می خواهید داشته باشید را بدانید و بعد کمپرسوری را که بتواند حجم و فشار هوای مورد نظر شما را تامین کند انتخاب کنید. به عنوان مثال کمپرسور های با اسب بخار بالا برای تامین فشار و حجم بالا مفید می باشند.

برای مصارف خانگی، یک کمپرسور هوا با تنها ۱ یا ۱.۵ اسب بخار توان، یک گزینه ی بسیار مناسب است و برای استفاده در صنعت هم این عدد و توان به مراتب باید بالا تر رود.

شیر تخلیه:

شیر تخلیه یکی از مهم ترین بخش های تشکیل دهنده ی کمپرسور می باشد و برای خالی کردن آب و ذرات آلودگی به مخزن کمک می کند.

در زیر مخزن قرار دارد و بعد از باز شدن به وسیله ی نیروی گرانش زمین، آلودگی های موجود در مخزن کمپرسور هوا را خالی می کند.

اگر از شیر تخلیه استفاده نکنید، عملکرد آن دچار اختلال می شود و باعث بالا رفتن رطوبت و پایین آمدن کیفیت هوا می شود و راندمان و کیفیت کار دستگاه را پایین می آورد.

دیگر اینکه، به دلیل عدم تخلیه ی کامل، اجرای داخلی دچار خوردگی و زنگ زدگی می شوند و سرعت باد کم می شود.

رول کیج:

رول کیج، از قطعات کلیدی و مهم کمپرسور باد در برابر عوامل مخرب فیزیکی مانند: ضربه یا خراش محافظت می کند و استجکام کلی دستگاه را بالا می برد. البته دقت داشته باشید که این وسیله نباید باعث سنگینی دستگاه بشود و فقط باید باعث استحکام دستگاه شود.

فیلتر های هوا:

فیلتر هوا، باعث بالا رفتن کیفیت هوای فشرده خارج شده از مخزن می باشد و در صورت استفاده از فیلتر مناسب، محصول کمپرسور باد هم ایده آل می شود و بدون هیچ ذرات و آلودگی می شود.

فرایند فشرده سازی هوا در کمپرسور

فرایند فشرده سازی هوا در کمپرسور های صنعتی

به عنوان مثال، اسپری رنگ به وسیله ی کمپرسور هوا رنگ را اعمال می کند و اگر ناخالصی هایی در آن باشد، سطح نهایی رنگ شده ناهموار می شود و کیفیت نهایی کار مطلوب نمی شود.

از دیگر ویژگی های فیلتر هوا، جلوگیری از ورود رطوبت موجود در هوای فشرده شده می شود.

سوئیچ فشار:

بعد از رسیدن فشار داخل مخزن به حد معین خود این سوئیچ، به صورت خودکار کمپرسور باد را خاموش می کند.

در صورت استفاده از هوای فشرده، دوباره باعث روشن شدن کمپرسور می شود تا اختلاف فشارجبران شود.

در یک کمپرسور بسیار با کیفیت، این سوئیچ باعث می شود که به هوای فشرده با حداکثر فشار دسترسی داشته باشید و بدون هیچ مشکلی از کمپرسور باد استفاده کنید.

محافظ بار بیش از حد:

در زمان استفاده به صورت پیوسته از کمپرسور، نیروی اصطکاک بین قطعات باعث ایجاد حرارت زیاد می شود و اگر بیش از حد برسد باعث آسیب و خرابی دستگاه می شود.

کمپرسور، این میزان از گرما در اثر فعالیت قطعات را تعیین می کند و باعث خش موتو ر می شود و بعد از خنک شدن، مجدد امکان زوشن شدن آن فراهم می شود. در واقع زمانی که دستگاه بیش از اندازه کار کند و داغ شود، قبل از آسیب به دستگاه آن را خاموش می کند.

قابلیت حمل:

کمپرسور قابل حمل، باید بسیار سبک باشد و به راحتی بتوانید آن را جا به جا کنید.

علاوه بر سبک و قابل حمل بودن، باید دارای فشار مناسب، مخزن متناسب با ابعاد کمپرسور باد و هندل زنی راحت هم باشد.

ویژگی های یک کمپرسور باد ایده آل

قبل از انتخاب یک کمپرسورمناسب باید نکات ذکر شده در ذیل را در نظر داشته باشید:

 • میزان تحمل بار فشار برای دستگاه.
 • میزان جریان هوای مورد نیاز.
 • چگونگی کیفیت هوای مورد نیاز.
 • میزان چرخه وظیفه ی عملیاتی کمپرسور.
 • قیمت خرید اولیه ‌ی کمپرسور.
 • میزان هزینه‌ ی تعمیر کل کمپرسور.
 • نیاز و شرایط نگه داری از کمپرسور.
 • دردسترس بودن قطعات جانبی کمپرسور.
 • داشتن گارانتی برای کمپرسور.
 • صدا دار بودن و یا بدون صدا بودن کمپرسور.
ویژگی های یک کمپرسور باد ایده آل

ویژگی های یک کمپرسور باد ایده آل

فرایند فشرده سازی هوا در کمپرسور

 • هوای محیط به داخل کمپرسور مکیده می شود و به وسیله ی یک و یا دو سیلندر تحت فشار فرستاده می شود.
 • دقت داشته باشید که با فشرده ‌شدن هوا در PSI تعیین شده، رطوبت در داخل مخزن بوجود می آید و این رطوبت باید تخلیه شود ودر غیر این صورت باعث سوراخ شدن مخزن کمپرسور باد می شود.
 • زمانی که، هوا ازداخل دستگاه خارج می شود و به نقطه‌ی انتهایی آن می رسید این چرخه پایان می یابد.
 • امروزه از انواع مختلف پمپ‌ های باد در مصارف گوناگون استفاده می شود و هر یک دارای ویژگی‌ ها و عملکرد خاص خود می باشند و می توانند نیاز شما را بر طرف کنند.

همان طور که در این مقاله بیان کردیم، کمپرسورهای بادی یکی از مهم ترین و اصلی‌ ترین دستگاه‌ ها برای صنایع و مشاغل مختلف هستند و باعث تامین نیرو و قدرت طیف گسترده‌ ای از دستگاه‌ ها می شوند.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید اینترنتی ابزار میتوانید با شماره 09058474852 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *